Një vdekje e mistershme është shënuar mbrëmjen e djeshme, ku këngëtarja franceze.

Barbara Weldens humbi jetën, teksa po këndonte në kishën e qytetit të Gourdon-en-Quercy.

Këngëtarja, e cila ishte vetëm 35 vjeçe, u përplas furishëm në tokë dhe gjeti vdekjen e menjëhershme, pavarësisht ndërhyrjes së shpejtë të mjekëve.

Weldins, dyshohet se gjeti vdekjen si pasojë e një goditje të fortë elektrike, por rrethanat e vdekjes janë ende të mistershme.

Festivali kishte nisur të martën dhe mbrëmjen e së mërkurës, Weldnes do të mbyllte mbrëmjen.

Në të kaluarën ajo ka fituar disa konkurse talentesh si Festival Jacques Brel, para se të publikonte albumin e saj në muajin shkurt “Le grand H de l’homme”.

Në biografinë e saj, mësohet se ajo është rritur në cirk duke mësuar artin e xhonglonerisë dhe akrobacisë nga prindërit e saj.

Qysh e vogël shkruante poezi, ndërsa në adoleshencë mësoi që t’i binte pianos