Telenovela latine ‘Rubi’ ka qenë ndër më të preferuart e publikut shqiptar.

Ajo ishte vajza e varfër, që për të dalë nga ‘mizeria’ ku jetonte përdorte hiret e saj femërore. Rubi ishte femra tipike  që lidhej me djemtë e pasur, madje nuk kursente as partenrët e shoqeve.

Por modeli i kësaj femre me sa duket ka qenë burrim frymëzimi dhe për bukuroshen shqiptare Armina Mevlani. Ajo ka postuar në Instastoryn e saj foto të aktores shkëputur nga roli , duke i pohuar se do e adhuronte atë përgjihmonë.