Ngjarje

1483 – Mbreti anglez, Richardi i Tretë, mori fronin

1777 – Forcat britanike morën kontrollin mbi Fort Ticonderoga gjatë revolucionit amerikan.

1854 – U mbajt takimi i parë zyrtar i Partisë amerikane Republikane.

1917 – Forcat arabe morën nga turqit kontrollin mbi portin Aqaba, gjatë Luftës së Parë Botërore.

1923 – U formua Bashkimi i Republikave Socialiste Sovjetike.

1957 – Adoleshentët  John Lennon dhe Paul McCartney u takuan për herë të parë në një kishë në Liverpool të Anglisë, pas një performance të grupit muzikor të Lennonit, “The Quarrymen”.

1962 – Sipas gazetës “Rilindja”, erdhë në jetë banori i 1 miliont i Kosovës.

1989 – Ushtria amerikane shkatërroi raketat e saj të fundit “Pershing 1-A”.

1998 – Vdiq kauboji që u bë i famshëm si këngëtar, Roy Rogers.

2003 – Lideri liberian, Charles Taylor, pranoi një ofertë për azil në Nigeri.

2000 – Vala nxehtësisë e cila përfshhiu Evropën Jugore, me tempeatura të cilat kaluan edhe 45 gradë celsius shkaktoi vdekjen e 25 njerzve dhe shum zjarreve.

Lindje

1859 – Verner von Heidenstam, poet dhe romansier suedez, nobelist

1907 – Frida Kahlo, piktore meksikane (v. 1954)

1921 – Nancy Reagan, dama e parë e SHBA-ve

1940 – Nursultan Nazarbayev, politikan kazak

1946 – George W. Bush, president i 43-të i SHBA-së

1946 – Sylvester Stallone, aktor dhe regjisor amerikan

1975 – 50 Cent, këngëtar amerikan

1983 – Elis Guri, peshëngritës shqiptar