Një zyrtar i Kremlini e ka konfirmuar se forcat e armatosura të Irakut shumë shpejt do ta pranojnë dërgesën e tankeve të betejës “T-90” të prodhuara në Rusi.

Tani pajisja e rëndë ushtarake ruse do të vendosen pranë tankeve amerikane “M1A1 Abrams”, transmeton Express.

“Një kontratë e rëndësishme për tufë të madhe të tankeve “T-90” është nënshkruar mes Bagdadit dhe prodhuesit Uralvagonzavod, Vladimir Kozhin,” ka thënë një zyrtar i presidentit rus, për të përditshmen Izvestiya.

“Nuk mund ta zbuloj koston e saktë [të kontratës së tankeve] por numri i tyre është shumë i madh,” ka thënë ai./Express/