Edward Cayce, i cili ka vdekur në vitin 1945, jetën e tij ia kishte kushtuar hulumtimeve të preparateve bimore për shërim e çajin nga ekstraktet e shalqirit ua ka sugjeruar personave që kanë telashe me veshkat.

Çaji nga farat e shalqirit është i thjeshtë për ta përgatitur sepse përbërësit janë të lehtë për t’i pasur. Krejt çfarë ju nevojitet janë farat e shalqirit dhe uji. Çaji nuk është i dëmshëm dhe mund të pihet disa herë në ditë

PËRBËRËSIT
– 4 lugë farat të shalqirit

– 2 litra ujë

Përgatitja: Farat e shalqirit i bluani. Ato duhet të jenë të freskëta jo të thara. Në një enë vendosni ujin dhe shtoni më pas farat e bluara të shalqirit. Kur uji të jetë vluar, ulni zjarrin dhe vloni edhe për 10 minuta. E lini të ftohet, e sipas dëshirës mund të shtoni sheqer, limon