Ministria e Jashtme turke tha se dënon me forcë incidentin ku thuhet se në bordin e bregdetit grek, e gjuan me armë një transportues turk në Detin Egje të hënën.

Në reagimin e tyre kjo vepër është quajtur akt i paimagjinuar nga ana e Athinës.

Një anije mallrash që lundron nën flamurin turk, të quajtur ‘ACT’, është nën zjarr nga anijet greke të rojes bregdetare në Detin Egje, njoftoi transmetuesi i NTV i Turqisë.

Transportuesi thuhet se kapi ngarkesën në portin turk të Iskenderunit dhe po lëvizte në drejtim të Gjirit të Izmitit të Detit të Marmarasë, transmeton Klan Kosova.

Ndërsa në Detin Egje, anija turke u afrua nga anijet greke të rojes bregdetare, të cilat kërkuan që ajo të hyjë në një port në ishullin grek të Rodosit për inspektimin e ngarkesave.