Faton Murseli ish udhëheqësi i Departamentit për Informim në LR-PDSH dhe anëtar i Kuvendit Qendror të partisë, sot në fjalimin e tij në Kuvend ka kërkuar shkarkimin nga pozita e nënkrytarit të kësaj partgie Agon Feratit dhe Arta Tocit.

LR-PDSH në kuvendin e sotëm qendror për nënkryetarë të partisë zgjodhi Elmi Azirin dhe Remzi Memedin. Njëri vjen nga dega e Kumanovës, ndërsa tjetri nga dega e Kërçovës. Kandidaturat e tyre janë pranuar nga kuvendarët e kësaj partie. Ndërkohë, nuk pritet të ketë ndryshime të tjera në radhët e kësaj partie.

Postimi i tij i plotë:

Nuk e di a ka ndonje video sepse fatekeqesisht ne momentin kur flisja une i paskan larguar gazetaret, por po e perifrazoj fjalimin tim te sotem ne Kuvend ne menyre qe cdo shqiptar te jete i informuar direkt nga une. Se pari shpreha kenaqesine time qe shendeti i Ziadin Seles eshte i mire dhe njeashtu ne lidhje me ngjarjet e 27 Prillit thash se Sela u sulmua pikerisht nga indiferenca e deputeteve tjere te Aleances te cilet shetiteshin koridoreve te Kuvendit, po te isha une do e ndaja fatekeqesine me Selen. Sa i perket struktures se LR ne degen e Tetoves per dhkaqe morale nga humbja ne zgjedhje duhet te japin dorreheqje nenkryetari Agon Ferati apo kryetarja e Asamblese se gruas Arta Toçi. Por perkundrazi keta humbes dhe te tjere jo vetem qe nuk dorrehiqen por edhe shperblehen pse kane humbur ne poste ministrore dhe te tjera.
-Ligji i gjuhes shqipe eshte nje farse dhe genjeshter nje poshterim qe u behet gjithe shqiptareve. Ai eshte shkruar ne podrumet e qeverise nga VMRO dhe BDI dhe tani miratohet nga kjo qeveri. Se pari ky ligj duhet te dale ne diskutim publik para gjithe shqiptareve dhe te dergohet ne Komisionin e Venecise te cilet do te japin nje qendrim profesional per te.
-Premtimet e pambajtura jane Parime qe çuan çdo aktivist te LR te votoje per Selen ata jane: shtet binacional, pqrlament dydhomesh, federate apo konfederate apo edge buxhet me prerje lokale. Te gjitha rena dhe mashtrime ku jane sot keto pika?
-Sfera e informimit totalisht pasive si u largova une nga informimi dhe si mu bene lojerat e brendshme duke sjelle njerez te rinj kinse jane me profesional. Kjo sfere tashme eshte totalisht pasive asnje komunikate dhe asnje konference shtypi per qendrime politike.
-Persona funksionere te partise qe iu dha rasti te promovohen sidomos ne Tetove nuk ariten te ndertojne nje personalitet te mirefillte polotiko-publik prandaj duhet shkarkuar dhe duhet dhene rasti te tjereve.
-Ndarja e ministrive sipas apetiteve personale dhe jo sipas percaktimeve programorw te partisw. Me tregoni vetem 1 pike app kisht per te cilen LR ka hyre ne qeveri apo te cilen do e zbatoje.
-Deshtimi ne krijimin e fyturave te reja politiko-publike si pasoje e kontrolles se tejskajshme nga funksionaret me te larye partiak. Ata nuk lene promovimin e te rinjeve madje nuk lene pa kontrolluar as nje komunikate te thjeshte.
-Vendimet e Kuvendeve te meparshme Qendrorw asnje vendim i aplikuar po e permend vetem 1 dekriminalizimin e politikes te sjelle ne Kuvendin Qendror me 2015.
-Kryesia Qendrore nuk e mbrojti Selen ata vendosen hyrjen ne qeveri me BDI duke thyer çdo premtim elektoral te dhene para ahqiptareve.
-Platforma Shqiptare, pse nuk dalin partite nenshkruese apo qewritare he ketu ben pjese edhe LR qe te zotohen para shqiptareve periratimin dhe jetesimin e pikave te saj.