Një sulm i papritur ka ndodhur dje në plazhin Hurgardi në Egjipt, kur një person plagosi 6 turistë, dy prej të cilëve ishin shtetase gjermane, ndërsa 3 gra të tjera janë nga Serbia dhe 1 nga Polonia. Sot janë publikuar pamjet e para pas sulmit dhe momenti i arrestimit të sulmuesit.

Dje një person është arrestuar pasi 6 turistë mbetën të plagosur, si pasojë e një sulmi me thikë në një hotel në resortin buzë Detit të Zi, Hurghada. Ai duket të ketë notuar nga një pjesë plazhi publik për të siguruar qasje në territorin e resortit.

Sulmuesi thuhet se ka bërtitur: “Qëndro larg, unë nuk dua egjiptianë”, ndërsa ai shkeli plazhët.

Stafi i hotelit kërcen mbi armëmbajtësin e dyshuar dhe e mbështeti atë në tokë përpara se ai të ikte.

Tani, fotografi dramatike kanë dalë nga momentet e arrestimit të vrasësit të pretenduar në Hurghada në bregun lindor të Egjiptit.

Hurghada është një prej vendeve turistike më popullore, i njohur veçanërisht për zhytjet me veshje speciale.