Conte, sot e theu heshtjen e tij rreth çështje Costa dhe e bëri të qartë se Kostas dhe agjentit të tij u është thënë që gjashtë muaj më parë se ai do të shitet këtë verë.

Kjo erdhi pasi Costa hodhi një shpifje pasi klubi kinez Tianjin Quanjin erdhi me një ofertë të madhe në janar. Kosta është lënë në shtëpi pasi ai përpiqet të negociojë një lëvizje në Atletico Madrid edhe pse ata janë të ndaluar për të transferuar deri në janar.

Atletiko ka menduar opsionin e huazimit në një ekip spanjoll deri në janar, nëse pajtohet me Chelsean për koston e lojtarit.