Rënia e nivelit të ujit në kaskadën e Drinit, sipas ish kryeministri të vendit, Sali Berisha e ka një arsye që lidhet me aferat e korrupsionit të Edi Ramës, ministrit Damian Gjiknuri dhe kreut të OSHEE-së, Ardian Çelës.

Në një status në Facebook, Berisha shkruan se deklarata e mosblerjes së energjisë pas datës 25 maj nga ministrat teknikë është një gënjeshtër, duke thënë se zbrazja e digës ka ndodhur gjatë muajve prill-qershor duke bërë kështu që blerja e energjisë në muajt e kulmit të verës të blihet me një çmim 2.5 herë më të lartë.  Për këtë Berisha i bën thirrje organit të akuzës që të nisë hetimet ndaj përgjegjësve në këtë çështje.

Reagimi i Berishes

Paraliza provizore e Kaskades se Drinit, deshmi e papergjegjshmerise dhe korrupsionit te Edi Rames, akrabase se tij Çela dhe dudum ministrit Gjiknuri!

Te dashur miq, sot u njoftua se niveli i ujit ne kaskaden e Drinit ka arritur nivelet historike me te ulta qe kane diktuar de facto mbylljen e saj.

Shkaqet themelore te ketij zhvillimi qendrojne, me shume se sa ne thatesiren e zgjatur, ne zbrazjen elektorale te digave nga OSHEE dhe qeveria ne tremujorin Prill-Qershor, periudhe ne te cilen rezerva ujore ne diga duhej ruajtur dhe energjia, duhej blere pasi ne periudhen prill-qershor ajo gjendej ne treg me nje çmim 2-2,5 here me te lire se sa ne periudhen korrik-gusht.

Por kjo nuk ndodhi sepse Rama donte te linte token e djegur per kundershtaret ne rastse do humbiste zgjedhjet.

Genjeshtrat se energjine nuk e blene pas dt 25 maj ministrat teknike, eshte sa bajate aq dhe e pavertete. Rama pregatiti vendimin e qeverise ne qershor per blerjen e energjise ne kundershtim me ligjin. Kete detyre ligjore te OSHEE, ai, ne kundershtim me ligjin donte t’ia ngarkonte KESH. Kjo vetem e vetem se nuk kishte Çelen ne OSHEE, me te cilin ndane fitimet e tenderave.

Keto qendrime, perveç nderprerjeve masive te energjise ne sezonin turistik gjobisin me te pakten 50 milion euro qytetaret shqiptare me mbifaturime etj etj, vetem per shkak te çmimit me te cilin blihet sot energjia!

I bej thirrje prokurorise se shtetit te nise menjehere hetimin per kete abuzim elektoral, korruptiv te Rames, Gjiknurit dhe famozit Çela. sb