Policia thotë se një burrë gjerman është arrestuar duke dyshuar për vrasje në tentativë për dyshimin e përdorimit të një treguesi me lazer pilotëve të një helikopteri policie që patrullonte qiellin gjatë Grupit të 20 Samitit në Hamburg, raporton AP.

Policia tha në një deklaratë të shtunën se 27-vjeçari, emri i të cilit nuk u tregua në përputhje me ligjin e privatësisë gjermane, i verboi dy anëtarët e ekuipazhit të helikopterit Libelle 2 aq keq derisa ata ishin në ajër dhe u desh të ndalnin punën, sepse ata nuk mund ta shihnin. Incidenti ndodhi të enjten, transmeton arbresh.info.

Pas hetimeve intensive, policia arrestoi të dyshuarin në apartamentin e tij të Hamburgut të shtunën dhe gjithashtu gjeti treguesin e lazerit.

Mijëra aktivistë anti-globalizues dhe policia po përplasen për dy ditë me radhë ndërsa takohen udhëheqësit e G-20.