Dani Alves ndërpreu kontratën e tij me Juventusin pas vetëm një sezoni në Itali, ku ka ndihmuar “Zonjën e vjetër” të fitojë titullin e Seria A të, si dhe duke triumfuar në Kupën e Italisë.

Një mundësi potenciale e Pep Guardiolën për t’u bashkuar me qytetarët u besua se do të ishte destinacioni i tij, me ish-shefin e Barcelonës të entuziazmuar për ta sjellë atë para turneut para-sezonal në Amerikë.
Megjithatë Sipas gazetës franceze L’Equipe, Alves ka vendosur të nënshkruajë një marrëveshje dy-vjeçare me PSG. Në raport thuhet se Alves mund të paraqitet si një lojtar i PSG më vonë sot ose nesër, dhe Unai Emery pritet ta marrë për turneun e tyre në SHBA në mes korrikut 15-26. Ardhja e tij në klub do të sinjalizojë fundin e karrierës së Serge Aurier.