Ish-mbrojtesi, nder te tjera, i Romes dhe i Interit, Walter Samuel, eshte ndhimes-trajneri i ri i ekipit te Luganos, skuader e sueprliges zvicerane.

Kjo eshte bere e ditur nga klubi zviceran nepermjet nje njoftimi zyrtar, duke rikujtuar se Samuel “ne sezonin e kaluar ishte pjese e stafit teknik te Interit”, ndersa si futbollist ka patur “52 seleksione me kombetaren e Argjentines, nderkohe qe ka luajtur ne disa ndeshje te Champions dhe te Europa League”.

39-vjecari argjentinas, i cili e mbylli karrieren si futbollist ne 2016, do te jete asistent i teknikut italo-zviceran, Pierluigi Tami, i cili ka zene postin e Paolo Tramezzani.

Lugano, ne vendin e 3-te ne sezonin e kaluar, do te marre pjese ne Europa League pa kaluar ne turet preeliminatore.