Andrea Lucaj është 30-vjeçari shqiptari, i cili u vrarë në Itali mëngjesin e djeshëm. Identitetin e viktimës e ka bërë të ditur presitigjozja italiane “La Stampa”, që shkruan se vrasja dyshohet se është një larje hesapesh mes rivalëve në dashuri.

Lucaj, me banim në Rufina, në provincën e Firences, u ekzekutua me pistoletë ndërsa ishte në makinën e tij, e parkuar në një shesh në Cavallermaggiore (komunë në provincën Cuneo, në Piemonte). Një tjetër shqiptar i cili ishte në makinë me viktimën, 25-vjeç, u plagos në kokë.

Ngjarja

Sipas rindërtimit të parë të ngjarjes, dy shqiptarët ishin në makinën tip “BMW X3”, e parkuar pranë disko “Evita”.

Rreth orës 4:30, makinës ku ishin dy shqiptarët i janë afruar disa persona (2 ose 3) në këmbë që pas një sherri me fjalë kanë qëlluar tre plumba. Autorët kanë qëlluar me një pushkë dhe një pistoletë ndaj shqiptarëve.

T mobile In article [4]

Më pas, ata ia dyshohet se mbathën në këmbë mes fushave pranë vendngjarjes. Nuk përjashtohet që autorët t’ia të kenë përdorur një makinë për t’u arratisur.

Lucaj mbeti i vdekur, ndërsa 25-vjeçari, u plagos në kokë, e megjithatë arriti të telefononte ambulancën. Pas u dha alarmi, në vendngjarje shkuan edhe karabinierët. Shqiptari i plagosur, i cili nuk e humbi kurrë vetëdijen, është dërguar në spitalin e Savigliano-s, ku po merr mjekim.

Global