Vala e dytë e rrëshqitjeve të tokës ka goditur sot një fshat kinez  në jugperëndim të provincës Sichuan, tre ditë pas një rrëshqitjeje masive të sipërfaqes së tokës duke shkaktuar vdekjen e më shumë se 100 personave, njoftoi media shtetërore.

“Deri tani nuk është raportuar ndonjë dëmtim tjetër që pas evakuimit të zonës të hënën si pasojë e rrëshqitjes së dheut”, tha agjencia zyrtare kineze e lajmeve, Hsinhua.

“Ekipet e shpëtimit kanë gjetur 10 trupa por u detyruan të pezullonin kërkimet e tyre për shkak të paralajmërimeve për një rrëshkitje tjetër të tokës”, thanë autoritetet lokale.

Ndërkohë që pritet të bëhen kërkime edhe për 93 persona të tjerë të shpallur të humbur.

Kina ka përjetuar mot të vështirë me shira të rrëmbyer duke shkaktuar përmbytje të mëdha dhe rrëshqitje masive të tokës.