Dy persona kanë humbur jetën si pasojë e një stuhie të fuqishme që goditi dje Gjermaninë duke shkaktuar edhe dëme në infrastrukturën e transportit.

“Një 50-vjeçar ka vdekur pasi një pemë ra në makinën e tij në veri të vendit në Holdenstedt”, tha një zëdhënës duke shtuar se një çiklist ishte plagosur rëndë nga një pemë tjetër aty pranë.

Gjithashtu, një grua 83-vjeçare ka humbur jetën pasi makina e saj goditi një pemë të shkulur gjatë stuhisë në rajonin Gifhorn në shtetin e Saksonisë së Poshtme.

Në Berlin, avionët u ulën në aeroportin e” Schoenefeld” dhe “Tegel”, ku autoritetet njoftuan se sot pritet të ketë vonesa të tjera.

Më shumë se 800 persona u bllokuan në stacionin kryesor të hekurudhave të Bremenit për shkak të trenave të anuluar, ndërsa në Hamburg, Hanover, Bremen dhe Kassel, kompania gjermane e hekurudhave “Deutsche Bahn” i vendosi karrocat e gjumit, në dispozicion të udhëtarëve si strehim emergjent.

Gjithashtu, stuhitë u zhvendosën në jug të vendit të enjten, por dëmi i regjistruar ishte minimal.

Sot në mëngjes, shërbimi kombëtar i motit “DWD” njoftoi  se stuhitë e fundit pritet të zhvendosen në jug të Bavarisë , në jug të lumit Danub.