Petrit Vasili ka dhënë dorëheqje nga kreu i Lëvizjes Socialiste për Integrim.

Ai mori këtë detyrë si i komanduar pasi Ilir Meta u zgjodh presidenti i vendit. Dorëheqja e Vasilit do t’i lërë vend ristrukturimit të strukturave  dhe hapjen e procesit zgjedhor për kryetarin e ri të LSI.

Në zgjedhjet parlamentare të 25 qershorit LSI pavarësisht se me një numër në rritje deputetësh, 19 të tillë, doli në opozitë, raporton TCH.