Në protrestën e panjoftuar sonte përpara Gjykatës Penale kanë dalë një grup i qytetarëve dhe përkrahësve të VMRO DPMNE-së dhe Nikolla Gruevski.

Kjo protestë vjen pas Prokuroria Speciale Publike sot kërkoi paraburgim për një pjesë së garniturës politike të VMRO përfshirë edhe liderin e partisë, Gruevskin/ TetovaSot.

Протест на членови и поддржувачи на ВМРО-ДПМНЕ пред Кривичниот суд

Gepostet von Makfax am Donnerstag, 29. Juni 2017