Moti në Maqedoni sot do të jetë me diell, i ngrohtë dhe me vranësira mesatare e me erë të dobët mesatare veriperëndimore, posaçërisht përgjatë Vardarit dhe pjesët lindore. Pasdite është e mundur paraqitje lokale e reshjeve afatshkurtra të shiut dhe bubullima në pjesët malore perëndimore.

Temperatura e mëngjesit do të lëvizë prej 10 deri në 19 gradë, ndërsa ajo e ditës prej 29 deri në 36 gradë Celsius.

Të shtunën do të ketë kushte për paraqitje lokale reshjeve të rrëmbyeshme të shiut dhe bubullima, veçanërisht në pjesët perëndimore të vendit.