Sulmuesi i Real Madrid Alvaro Morata iu ka thënë miqve se ai është i bindur se një marrëveshje me Manchester Unitedin së shpejti do të përfundojë.

Sipas Daily Express, Morata ka ndërpre muaji i mjaltit këtë javë për bisedime me presidentin e Realit Florentino Perez në një përpjekje për të thyer pengesën e transferimi të tij në Old Trafford.

Dhe këto bisedime kanë ndihmuar në përshpejtimin e negociatave mes dy klubeve me Realin, të vendosur për të ulur çmimin prej e kërkuar prej 70 milionë funtesh dhe palët janë drejt pajtimit të një shifre kompromisi më vlerësimin afër 60 milionësh të Unitedit për 24-vjeçarin.

Jose Mourinho e ka bindur Moratën se është i përshtatshëm për futbollin anglez dhe mund të lulëzojë në skenën e madhe të Old Trafford. Morata gjithashtu e di se do të jetë titullar i rregullt në ekipin e parë, dhe me Unitedin do të përmirësojë ëndrrat e tij për të qenë numri 9 i Spanjës në Kupën e Botës në verën e ardhshme.