Lionel Messi kishte kërkuar që të braktisë Barcelonën dhe t’i bashkohej Manchester City në verën e 2016, pas dënimit të tij për fshehje taksash, shkruan Mundo Deportivo.

City ishte raportuar se kishte shprehur gatishmërinë të paguajë 150 milionë euro, ose 132.4 milionë funta për Messi, por ylli argjentinas ndryshoi mendjen për t’u larguar nga Barcelona, pas bisedimeve me bashkëlojtarin e skuadrës Luis Suarez.