Ylli i Golden State Warriorsit, Draymond Green, e fitoi çmimin “mbrojtësi i vitit” në NBA

Green, ishte lojtari kryesor në repartin defansiv te Golden State. Ai luajti me mesatare prej 7.9 kërcimeve, 2 topa të vjedhur dhe 1.4 bllokadave për ndeshje gjatë stinorit 2016/17.

Draymond Green, gjithashtu u shpall kampion me skuadrën e tij duke e mposhtur Cleveland Cavaliersin në finale me rezultat 4-1.