Dy fregata të marinës ruse dhe një nëndetëse kanë sulmuar me gjashtë raketa bazat e Shtetit Islamik në Siri, mëngjesin e sot.

Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se militantët që mbijetuan në sulmin me raketa u vranë më vonë nga sulmet ajrore.

Raketat u nisën nga fregatat e marinës rus si dhe nga një nëndetëse nga Mesdheu lindor, tha Ministria e Mbrojtjes në një deklaratë.

Nëndetësja i gjuajti raketat ndërkohë që ishte zhytur, raporton televizion rus “RT”.

Rusia sulmoi qendrat e komandës dhe kontrollit të Shtetit Islamik si dhe depot e municioneve, shkruan syri.

“Greva e saktë e sotme goditi një depo të madhe ISIS-it në afërsi të qytetit të Aqerbat, e cila u hodh në erë pas marrjes së një goditje të drejtpërdrejtë”, vuri në dukje deklarata e Ministrisë së Mbrojtjes.

“Rusia paralajmëroi Turqinë dhe Izraelin për sulmet nëpërmjet linjave telefonike ushtarake-ushtarake”, shtoi ministria ruse.