Petrit Vasili ka njoftuar ditën e sotme se nuk do të jetë më në krye të LSI dhe në orën 14:00 pritet që të dalë në një konferencë për shtyp.

Mirëpo, duket se me dorëheqjen e tij do të ketë ndryshime të mëdha dhe  drejtimin e partisë pritet ta marrë, bashkëshortja e Ilir Metës, Monika Kryemadhi që tani mban postin e zv.kryetares së LSI-së.