Lulzim Basha ka qenë ndër të ftuarit e parë në emisionin “Zonë e Lirë” të Arjan Çanit, prej disa vitesh tashmë në ekranin e televizioneve shqiptare.

Por Çani, tha këtë të premte, se ka vënë re një ndryshim tek Basha, në mënyrën se si ai tashmë komunikon me publikun. Fushatat elektorale të mbajtura si kryetar i PD-së, në vitin 2015 kur u bënë zgjedhjet vendore për kryebashkiak, sipas Çanit, e kanë “stërvitur” Bashën sa i përket përballjes me qytetarët.

Dhe këtë ai e konstatoi teksa e pati të ftuar këtë mbrëmje kreun demokrat në emisionin e tij “Zonë e Lirë”. Me nota humori, e deri diku ironie, Çani u ngrit në fund të emisionit, për të përshëndetur Bashën, e për t’i thënë atij konstatimin për këtë ndryshim.

Ti e di që të kam xhan

Fushatën e fundit nuk ke qenë kurrë kaq në formë

Mënyra si i drejtohet ky publikut është brilante, nuk ka qenë kështu

Ke një siguri në vetvete”, tha Cani teksa shtrënguan duart.

Më herët gjatë emisionit, Basha e mori për disa momente “drejtimin” e Zonë e Lirë”, duke ju drejtuar të rinjve që e ndjekin emisionin në studio, nëse janë apo jo me Republikën e re. Ata kanë ngritur duart lart, dhe Basha i ka numëruar: 23 veta për Republikën e re! Ky është sondazhi”, – tha Basha.

Me republikë të vjetër, Basha identifikoi me humor edhe Arjan Çanin kur vuri re mungesën në studi të Dj.Çerry.

“Kishe dy rreshta e bëre një rresht, iku dhe Dj Cerry, do ikësh dhe t! (duke ju drejtuar Çanit). Ja kjo është Republika e vjetër”, tha Basha, teksa u largua nga studio duke i takur të gjithë të pranishmit, edhe ata në publik.