Pas daljes së rezultatit përfundimtar në të gjithë vendin, ka reaguar edhe kryesuesi i listës së PD-së në Durrës, Oerd Bylykbashi. Me anë të një postimi ne rrjetet sociale ai falënderon të gjithë mbështetësit demokratë, numëruesit e votave dhe vëzhguesit të cilët ja dolën mbanë të ruajnë të paprekur votën, pavarësisht se përballë tyre kishin kriminele dhe njerëz të lidhur me botën e drogës.

Megjithatë Bylykbashi thekson se duuhet bërë një analizë e thëllë brenda pD-së, për tu rirngritur sërish.

‘Per te gjithe ju aktivistet demokrate qe punuat ne te gjitha strukturat e Partise Demokratike te Durresit, ne nje fushate te shkurter, te veshtire, e te pabarabarte, por qe dhate maksimumin tuaj, pertej e perkunder dasish e mllefesh qe duken kaq te vockla perballe halleve e sakrificave tuaja.

Per te gjithe ju miq komisionere e vezhgues qe moret persiper t’i dilnit zot votes se demokrateve e qytetareve qe votuan PD, ne nje kohe te veshtire presionesh e shantazhesh, kur te tjere u stepen dhe u shmangen apo nuk deshen.

Per te gjithe ju miq numerues te votave qe kryet detyren tuaj mes sakrificash shumeoreshe, ne vape, lodhje, tension, per te mos lene asnje vote te vidhej e blihej nga pazarxhinjte e votes.

Per te gjithe ju miq demokrate me eksperience te gjate qe nuk e braktiset PD-ne ne kete fushate per asnje lloj qefmbetjeje dhe treguat fisnikerine tuaj pavaresisht se PD ne te shkuaren ju ka patur edhe borxhe, apo qe edhe pse pate sesi ata qe u trashen me pushtet e para me mbeshtetjen tuaj, ju lane ne balte ne kete dite te veshtire.

Per te gjithe ju miq te rinj qe me pasion e energji nuk u kursyet, ju qe jeni prezent realisht dhe jo ne lista fiktive anetaresh dhe qe me energjine dhe dedikimin tuaj te mbushni me shprese se PD e Durresit do te hapet tek qytetaria dhe kontribuesit pa interes pushteti, e qe nuk i afrohen PD vetem kur ndahet pushtet, poste apo interesa.

Ne kete dite te veshtire, te gjithe bejme reflektimin tone, kerkojme shkaqet, arsyet dhe pergjegjesite brenda vetes dhe mes nesh, kemi te qarte qe perballe kemi nje piramide pushteti qe e ka majen ne driten e ligjit dhe bazamentin thelle ne kriminalitet, por kjo nuk duhet te na shmange nga perpjekja per t’u ringritur me dinjtet e pa njollat e korrupsionit dhe abuzimit qe na ulen koken ne 2013, apo gabimet qe beme ne keto vite.

Por analiza do te vije shpejt.

Sot kam vetem kete falenderim te madh per te gjithe ju. Faleminderit dhe do te ringrihemi e do te rifillojme te gjithe bashke se shpejti!’, shkruan Bylykbashi.