Kryetari i bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj, i ftuar në studion e Syri.net përballë gazetarëve, ka analizuar procesin zgjedhor në Shqipëri.

I pyetur nga gazetari Poli Hoxha, se cila nga forcat e vogla mund ta kalojë pragun në Tiranë,  Veliaj ka thënë se e vetmja forcë e vogël që merr 1 mandat në Tiranë është PDIU, duke përjashtuar LIBRA-n dhe SFIDA.

‘Sfida nuk e kalon pragun. LIBRA në kufi të pragut. PDIU xhepin më të madh të votave e ka në Rrogozhinë-Kavajë, njësia 10 është një bastion, por është më e vogla në Tiranë. Nëse do të vija unë bast se kush e nxjerr një mandat në Tiranë është PDIU-ja.