Shafrani i Indisë nuk është një erëz e zakonshme, pasi enzimat aktive dhe përbërësit e fuqishëm antioksidues dhe antiinflamatorë i ofrojnë organizmit të njeriut shumë më shumë përfitime nga se mendoni !

Studimi më i fundit ka treguar se një gotë lëng me shafran Indie është ekuivalente me 60 minuta ushtrime. Hulumtimi është botuar në American Journal of Cardiology dhe shkencëtarët pretendojnë se kjo erëz ul rrezikun e sëmundjeve kardiovaskulare me 56%.

Marrja e kësaj erëz në çfarëdolloj forme është njësoj sikur të keni bërë aerobi dhe kardio për një orë. Nëse qëllimi kryesor i stërvitjes është mirëqenia dhe jo format fizike, atëherë pija magjike e mëposhtme është pikërisht për ju!

Perbërësit:Disa rrënjë të shafranit të Indisë (është i ngjashëm me xhinxherin, por ka ngjyrë portokalli)Lëng limoniPluhur xhinxheriMjaltëUjë

PërgatitjaNë një shtyrdhëse frutash, shtrydhni rrënjët e shafranit të Indisë, të lara e të qëruara më parë.Nga kjo masë që përftuat, për një gotë lëng do t’ju duhen vetëm dy lugë gjelle lëng shafran Indie ! Pjesën tjetër mund ta ruani për tre ditë në frigorifer.

Shtoni në një gotë dy lugët e shafranit të Indisë dhe më pas hidhni përbërësit e tjerë: lëngun e një limoni të shtrydhur, pak pluhur xhinxher, dy lugë mjaltë dhe ujë të ngrohtë. Tani në verë mund ta ftohni në frigorifer për disa orë e ta konsumoni të ftohtë të shërbyer me disa gjethe menteje.