Opinione

“Treni shovinist”, sfidat dhe siguria kombëtare

Tahir Veliu Treni shovinist serb, shfaqi në sipërfaqe edhe një herë pretendimet shoviniste të shtetit serb ndaj Republikës së Kosovës. Ky kërcënin ndaj sovranitetit dhe ...

Më tepër »

A është kufiri Kosovë-Serbi vija e kuqe për Rusinë?

Shkruan: Dr Hysni Aliu Mendoja të shkruaja në artikullin e ardhshëm për elektoratin shqiptar dhe raportin e tij me partitë politike, duke u munduar që ...

Më tepër »

A është kufiri Kosovë-Serbi vija e kuqe për Rusinë?

Shkruan: Dr Hysni Aliu Mendoja të shkruaja në artikullin e ardhshëm për elektoratin shqiptar dhe raportin e tij me partitë politike, duke u munduar që ...

Më tepër »

Çeliku: Kryeministri shqiptar e zbut krizën politike në Maqedoni

NGA KALOSH ÇELIKU Historike, ë?! Erdhi koha, që IRJ e Maqedonisë ta shohë veten në pasqyrë si Shtet Shqiptar. Pak si e vështirë kjo situatë ...

Më tepër »

Mos të vazhdohen bisedimet më palën serbe

Vështrim Nga  Skënder  MULLIQI     Së bisedimet më Serbinë  nuk kan kuptim  e tregoi  ngjarja   e fundit  e kthmit mbrapa të trenit serbë në veri ...

Më tepër »

Serbia, Greqia, armiqtë permanentë të shqiptarëve

Shkruan: Sulejman Mehazi Tani prej nga vinë rreziku i shqiptarëve, jo prej andej, jo prej këndej, jo prej turqëve,  jo prej isisëve, jo prej hoxhallarëve, jo ...

Më tepër »

Kush e ndali trenin!?

Shkruan: Florim Zeqa Java që e lamë pas përfundoj me provokimet luftënxitëse të Serbisë, e të cilat nuk nuk do të ndalen me trenin e ...

Më tepër »

Kush duhet të thërras për luftë?!

Nehat Jahiu Preshevë, Bujanoc e Medvegjë ka zëra se së shpejti do të ketë luftë. Nëse këto zëra vijnë nga njerëz atdhetarë të cilët e ...

Më tepër »

Nëse një serb vritet në Mitrovicë (!?)

Nga Azem Parllaku Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, tha se Serbia është e gatshme t’i dërgojë forcat e armatosura në Kosovë, nëse rrezikohet popullata serbe ...

Më tepër »

Përse Serbia po provokon në Kosovë?

Blendi Fevziu Nëse treni i dekoruar me parrulla antishqiptare dhe simbole fetare e nacionaliste serbe, nuk do të ishte nisur dje, ndalimi i Haradinajt në ...

Më tepër »

Islami radikal nuk është fe

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected])   Shqiptaria e sotme është pluhurizë e çorganizuar individësh në të cilën janë zhdukur të gjitha marrëdhëniet ...

Më tepër »

Treni rus dhe politka luftënxitëse e Serbisë

Xhelal Zejneli Pas kërkesës për arrestimin e Ramush Haradinajt, Serbia ndërmori një akt tjetër provokues ndaj Kosovës – e nisi në Mitrovicë trenin rus, me ...

Më tepër »

Shqiptar ende po hamendeni ???

Nga Mensur Xhaferi Njihemi si një popull i guximshëm,por edhe kryefortë që vështirë lëshojmë pe. Mirëpo,sipas asaj që jemi duke parë se ç’po ndodh me ...

Më tepër »

Bomba nr.2: Çuni i mamit tani ha pilaf!

Nga Agron Shaqiri Dhunë, dhunë, dhunë…… Ku të vemi, aman më!!!! Po kush dhunon, se? Shteti, qeveria, drejtori, pronari, burri patriarkal, racisti… Po ju do ...

Më tepër »