Opinione

Mos u zotoni çka të bëni, por çka nuk duhet të bëni!

Abdulla Mehmeti   Arsyeja e pesëmbëdhjetë pse duhet të protestojmë në ditën e zgjedhjeve parlamentare në Maqedonia, më 11 dhjetor 2016, është: MASHTRIMI, PAPËRGJEGJËSIA DHE ...

Më tepër »

Nipi i shokut Husni dhe shefi i kuadrit

Arben LLALLA Diku nga fshatrat e Kolonjës ishte një grua e përdalë në gjuhën popullore i thonin k… . Zonjës i kishte shkuar mosha dhe ...

Më tepër »

Emërimi i Mehmet Derrallës Ministër i parë i luftës

 Në vitin 1843 kur lindi Mehmet Pash Deralla, pikërisht në Gradecin e Pollogut, I cili mori pjsë në Kuvendi Kombëtar të Vlorës, i udhëhequr nga ...

Më tepër »

‘Mashkull real’, ‘Me vlera kombëtare’ – Ramiz Lladrovci

Kimete Berisha Vlerat e Ramizit i ka pranuar edhe vëllai i tij Pandeli Majko, i cili sot e parandjeu se Ramiz Lladrovci do të jetë ...

Më tepër »

Diferencimet ideo-politike dhe konflikti nën hije mes BESËS dhe BDI

Fitim Dika Dikur Enver Hoxha eliminoi më të ndriturit e partisë së tij si Sejfulla Malëshova, profesor universitar dhe dekan në Rusi, për ti zëvendësuar ...

Më tepër »

SI E RRENUAN JUGOSLAVINE SHERBIMET SEKRETE AMERIKANE DHE AJO GJERMANE!

Nëse janë antarë të cilësdo parti, apo kanë shok në të, ata mund të jenë plotësisht të sigurtë se nuk do të jenë të arrestuar ...

Më tepër »

Bujar Osmani: Oferta misterioze në skenën politike shqiptare

Identiteti i etnisë shqiptare po rrezikohet nga ambicja për pushtet e individëve të cilët pakënaqësitë e tyre po i faktorizojnë në platforma ose maqedone, ose ...

Më tepër »

Stop Fushatës elektorale çoroditëse !

Shkruan : Mehdi Memeti Të nderuar e miqë e dashamirë, kemi vërtetë një fushatatë elektorale ne vendin tonë realisht thënë mjaftë çoroditëse.Çdo parti politike me ...

Më tepër »

Vdekja e Astrit Deharit

Shkruan Sali Ramadani-Uskana BIR DHE BABA, PATRIOTË TË DEVOTSHËM! In memoriam i vockël, për dhembje të madhe, Arbënor (Avni) Dehari! “Dielliu” etj.June 14, 2014 at ...

Më tepër »

Falë kryeheroit kombëtar Enver Hoxhës, dhe luftës patizane kombi ynë mbijetoi!

Nga ERALD SELCA Falë Gjenialitetit të vëllaut të Skenderbeut pasuesit të tij Kryeheroit kombëtar Enver Hoxhes këtij burreshtetasi me permasa planetare falë vizionit te tij ...

Më tepër »

KONSENSUSI dhe establishmenti politik maqedonas !

Nga Qenan Aliu Miq të dashur, Bota europiane DIALOGUN dhe KONSENSUSIN e kanë pjesë integrale të kulturës së vet demokratike. Si e kuptojnë apo thjeshtë ...

Më tepër »

Nga Savash VEliu “E premtja e zezë” apo “Black Friday” është dita më e mirë sipas Perëndimit për të blerë në tërë botën. Ky trend ...

Më tepër »

Mos flitni në emër të gjakut të të tjerëve, por thuani çfarë bërët ju individualisht për komb, për atdhe e për fe?!…

SHKRUAN: NEHAT JAHIU Po dëgjoj këtyre ditëve shumëçka dhe gjithëçka nëpër shumë tubime partiake në kampanjën zgjedhore. Disa atdhetarë të vetshpallur po na i bashkojnë ...

Më tepër »

Thirrjet e dëshpëruara të shqiptarëve që po shuhen në detin sllav

Para 70 e ca vjetësh Ernest Koliqi i madh, hapi shkollat shqipe në territoret etnike nga Rozhaja deri në Peshterë e Pazar të Ri. Fotografitë ...

Më tepër »