Opinione

Muri, treni si rezultat i bisedimeve

Nga Fatlum Krasniqi Si duket liria e lëvizjes si e drejtë fundamentale e lëvizjes së lirë në mes qytetarëve dhe shteteve nga Qeveria dhe institucionet relevante ...

Më tepër »

Abetarja dhe Treni

Shkruan: Mr.Sc.Refik HASANI Beogradi sot ka lëshuar në qarkullim në vijën hekurudhore Beograd-Mitrovicë,pas shumë e shumë aktiviteteve të shumta që është duke bërë vetëm në ...

Më tepër »

Galdini: Berat Buzhala, sa mirë që Ali Ahmeti nuk është ti!

Nga Arian Galdini E lexova me vemendje persiatjen e Berat Buzhales, ne te cilen ai ishte perpjekur te hynte nen lekuren e Ali Ahmetit. Ndershmerisht, ...

Më tepër »

Pse LSDM e Zaev nuk flet për shtatë kërkesat e partive shqiptare?

Nga Nikoll LESI Artikulli i Berat Buzhalës me titull e vetrregulluar nga “Koha Jonë:“Do të bëja koalicion me Nikolla Gruevskin” ishte i guximshëm, realist dhe ...

Më tepër »

Prej lirise se shtypit tek Op Edi dhe GazetEri!

Nga Arian Galdini Eshte globale renia e lirise se shtypit. Me shume se liri shtypi ka tirani transparence. Korporatat jane ne qasje e perpjekje te ...

Më tepër »

Armiku numër një i Maqedonisë

Nexhat Bexheti Pas publilkimit të platformës së partive shqiptare, pjesëmarse në parlamentin e R. Maqedonisë. Në të lexuar,  kjo platformë  në esencë nuk përmban kërkesa ...

Më tepër »

A gjuajti në këtë cikë zgjedhor BDI-ja me zgarë të huaj e të lidhur?!…

Nehat Jahiu Nëse bëhet një analizë e vërtetë dhe në detaje do të del më se e vërtetë se Bashkimi Demokratik për Integrim gjat këtyre ...

Më tepër »

Dokle e Minxhozi, sa shumë zhurmë!

Nga Azem Parllaku Prej disa orësh Ambasada e Shqipërisë në Kosovë, ka shpërndarë në faqen zyrtare të saj një video, nëpërmjet të cilës thuhet se, ...

Më tepër »

Lirimi me kusht i z. Ramush Haradinajt

Hysni Aliu  Lirimi me kusht i z. Ramush Haradinajt dhe mundesia e perfshirjes se gjykates speciale ne kete proces dhe mundesia e riburgosja e ti( ...

Më tepër »

Çfarë shkruan sot një opinionit shqiptar???

Shkruan: Prof. Dr. Vebi Xhemaili ,,Qytetarët e Republikës së Maqedonisë, populli maqedonas, populli shqiptar, si dhe qytetarët që jetojnë në kufijtë e saj, të cilët janë ...

Më tepër »

Politika dhe mjerimi intelektual

Nga Abdulla Mehmeti Që në vitin e largët 1986, dijetari kroat Branko Horvat, njohës i shkëlqyer i rrethanave në ish Jugosllavi dhe jo vetëm, në ...

Më tepër »

Antisistem!

Nga Arian Galdini Ka zemerate qe shprehet me gjuhe te forte kunder. Por zemerata nuk eshte mendim. Zemerata eshte vetem ndjesi. Ka edhe pakenaqesi qe ...

Më tepër »

Unë kam një bombë më e famshme se ato të Zaevit!

Shkruan: Agron Shaqiri Largimin nga Vendi Im  se kisha menduar kurrë,ama kurrë, madje as në vitin 1996, kur nuk kisha as një kacidhe denari për studime, ...

Më tepër »

Berat Buzhala: Po të isha unë Ali Ahmeti…

Shkruan Berat Buzhala “Shtrëngoni rripat e sigurisë se ka rrezik që do të them një blasfemi: Do të bëja koalicion me Nikolla Gruevskin. Më poshtë ...

Më tepër »