Opinione

Pse na mungojnë bibliotekat në vendbanimet shqiptare si në qytet, fshat dhe në shkolla?!…

Nehat Jahiu Bibliotekat gjithnjë kanë pasur dhe kanë një rëndësi të madhe. Ato kanë ruajtur dhe ruajnë në gjirin e tyre pasurinë më të rëndësishme, ...

Read More »

Takimi Zaev-Thaçi

Sulejman Mehazi Ne mund të themi e të japim çfarë do lloj mendimesh për takimin Zaev-Thaçi, se Thaçi do kyçet në qeveri; se do përkrahë ...

Read More »

Nga rruga në pushtet dhe nga pushteti në rrugë për ripushtet

Nga Militant Plakolli Zgjedhjet e kaluara nacionale që Kosovës i kushtuan 6 muaj bllokim politik e institucional, migrim të paligjshëm të qytetarëve të saj, ndezje ...

Read More »

Largimi nga vendëlindja për një vend pune!

 Nga Selim Iljazi PROBLEMI I PAPUNËSIS  Papunësia po krijon ngecje ekonomike, varfëri dhe presion të vazhdueshëm mbi shumë familje që jetojnë në Maqedoni. Nuk kemi ...

Read More »

Elitat jugonostalgjike vazhdojnë ta përçajnë popullin shqiptar

Nga Erald Selca Ideja ma e fundit e jugonostalgjikëve Bardhyl Metes dhe Muhamet Mustafes vuri në spikamë edhe njëherë se patriotet jugosllav asesi të pajtohen ...

Read More »

Nikolla Gruevski një “toreador” politik i lënduar rëndë !

Shkruan: Qenan Aliu Është shum vonë pendimi i Nikolla Gruevskit për mënyrën e qasjes në marëdhëniet me shqiptarët dhe faktorin ndërkombëtarë. Më shumë se një ...

Read More »

LDK-ja e vogël, arenë e klaneve të mëdha!

Shkruan: Florim Zeqa E kam thënë dhe po e përserisë prap, LDK asnjëherë nuk ka qënë e rrezikuar nga oponentët e jashtëm politik, por nga ...

Read More »

Letër e hapur drejtuar ish të burgosurëve politik, po edhe Ramush Haradinajt, Jakup Krasniqit dhe Fatmir Limajt!

Nga Asllan Dibrani Duke u mbështetur në  situatën e rënd ekonomike , politike dhe kulturore  në atdheun tonë me  një gjendje të keqe dhe të ...

Read More »

PR-agjentët mediatikë dhe PR-këshilltarët e pushtetit

Nga Enver Bytyçi Mitet, legjendat, teoritë konspirative, gjysmë shpjegimet, gjysmë thëniet e pohimet, ikja nga e vërteta, ishin disa nga format e komunikimit të mbrëmshëm ...

Read More »

Zgjedhjet në Republikë të Kosovës dhe në Republikë të Shqipërisë dhe reflektimi në Luginë të Preshevës

Zgjedhjet parlamentare në Republikë të Kosovës, të mbajtura më 11 qershor 2012, e që në përputhje  me Ligjin për Zgjedhjet e Përgjithshme në Republikën  e ...

Read More »

A do të ndryshojë harta politike pas 11 qershorit

Nga Albert Ramadani Pasi të përfundone numrimi,KQZ do të çertifikon zgjedhjet dhe deri sa  te presim te çertifikohen,partit politke nuhatin për tu bërë bashkë me ...

Read More »

Zeqati në rrugën e Allahut (xh. sh. )

Medreseja Isa Beu,  si dhe Fakulteti i Shkencave Islame në RM, si dy institucione shkencore dhe edukativo-arsimore që funksionojnë në vendin tonë, e që janë ...

Read More »

Luma dhe Gora, një copëz Shqipëri me natyrë magjepsëse

Shkruan: Azem Parllaku Në kërthizë të Gjallicës, e poshtë këmbëve të maleve e kodrinave përreth, Shishtavecin dhe fshatrat përreth i zgjojnë pelegrinazhet e kurbetqarëve dhe ...

Read More »

Në Bosnjë dhe Hercegovinë,që nga Marrëveshja e Paqes së Dejtonit,vazhdon te ketë mjegulli dhe thellime ndëretnike politike

Nga Albert Ramadani Marrëveshja e Dejtonit e vitit 1995 e vendosi që Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës te jetë republike me dhjetë kantone,qe pas kësaje ...

Read More »