Opinione

Nëse një serb vritet në Mitrovicë (!?)

Nga Azem Parllaku Presidenti i Serbisë, Tomislav Nikoliq, tha se Serbia është e gatshme t’i dërgojë forcat e armatosura në Kosovë, nëse rrezikohet popullata serbe ...

Më tepër »

Përse Serbia po provokon në Kosovë?

Blendi Fevziu Nëse treni i dekoruar me parrulla antishqiptare dhe simbole fetare e nacionaliste serbe, nuk do të ishte nisur dje, ndalimi i Haradinajt në ...

Më tepër »

Islami radikal nuk është fe

Nga Aurel Dasareti, USA, ekspert i shkencave ushtarake-psikologjike ([email protected])   Shqiptaria e sotme është pluhurizë e çorganizuar individësh në të cilën janë zhdukur të gjitha marrëdhëniet ...

Më tepër »

Treni rus dhe politka luftënxitëse e Serbisë

Xhelal Zejneli Pas kërkesës për arrestimin e Ramush Haradinajt, Serbia ndërmori një akt tjetër provokues ndaj Kosovës – e nisi në Mitrovicë trenin rus, me ...

Më tepër »

Shqiptar ende po hamendeni ???

Nga Mensur Xhaferi Njihemi si një popull i guximshëm,por edhe kryefortë që vështirë lëshojmë pe. Mirëpo,sipas asaj që jemi duke parë se ç’po ndodh me ...

Më tepër »

Bomba nr.2: Çuni i mamit tani ha pilaf!

Nga Agron Shaqiri Dhunë, dhunë, dhunë…… Ku të vemi, aman më!!!! Po kush dhunon, se? Shteti, qeveria, drejtori, pronari, burri patriarkal, racisti… Po ju do ...

Më tepër »

Nuk është tren rus, është rulote ruse!

Nga Arian Galdini Qe Rusia te vinte ne Ballkan, u desh nje Lufte Boterore(2) dhe nje ideologji globale. Putini nuk i ka mundesite, e as ...

Më tepër »

Treni i gabuar i nacionalizmit shovinist të Serbisë

Prof. Asoc. Dr. Enver Bytyçi Ish presidenti dhe kryeministri i Malit të Zi, Milo Gjukanoviç, në pranverën e vitit 1999 i deklaronte një gazete gjermane ...

Më tepër »

Nga kush dhe nga çfarë kërcënohet kombi sot?

Nga Skënder S.KAPITI Pasi u botua një artikull i imi me Titull “Misioni i Kombit në rrugën e përjetësisë”,  disa shokë që e kishin lexuar ...

Më tepër »

Çfarë ka në mendje Vuçiq ?!

Shkruan: Azem Parllaku Kryeministri i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, urdhëroi që treni i dekoruar me detaje nacionaliste serbe, i nisur nga Beogradi me destinacion veriun e ...

Më tepër »

Ramush Haradinaj emblema e UÇK-së gardiani i luftës sonë

Shkruan: Erald Selca Komandanti Legjendar i UÇK -së Ramush Haradinaj ky nder kombi ky aset kombëtar terë jetën e tij ishte dhe mbetet mburojë e ...

Më tepër »

Zgjohuni shqiptarë: Pavarësia e Kosovës është në rrezik!

Ka kohë që në drejtim të Kosovës janë duke lundruar re të zeza, por kohëve të fundit këto re janë bërë me të dendura, edhe ...

Më tepër »

SEKRETET E BANKAVE

Shkruan: EROLL VELIJA  Prej shumë e shumë vitesh ekziston një institucion që quhet bankë, e cila me anë të trilleve ekonomike dhe me premtimet për ...

Më tepër »

Treni shovenist ruso –serbë dhe politika e shteteve perëndimore?!

Nga Skënder MULLIQI U kthye  mbrapa  treni ruso- serb më do udhëtarë që Zoti e di qka ishte puna e tyre sigurisht njerëz të sherbimeve ...

Më tepër »