Opinione

Fadil Maloku: Pse s’u përmend Ish Presidenti (Meritor) Ibrahim Rugova nga ASHAK-u?

Sociologu Fadil Maloku ka kritikuar Presidentet e Kosovës Atifete Jahjaga dhe anëtarët e Akademisë se shkencave dhe arteve të Kosovës (ASHAK), Përmes një postimi në ...

Më tepër »

Pesha relative e ambasadorëve

Nga Sokol Balla Në një edicion lajmesh mbrëmë, tre nga pesë lajmet kryesore ishin: Lu për orat e gjyqtarëve, ambasadorët paralajmërojnë PD dhe një tjetër ...

Më tepër »

Ai që s’ka besuar në mrekulli-nuk ka jetuar

Nga Kimete Berisha Ai ka protestuar deri në vdekje. Ka protestuar pse “mrekullinë” nuk e sheh me sy, nuk e prek me dorë, nuk njoftohet ...

Më tepër »

Shuplaka e BE-së për qytetarët e mashtruar të Kosovës!

Faik KRASNIQI Kur ishim të vegjël, kur kërkonim diçka nga prindërit për të na blerë, na thoshin hajt se nesër ta blej, e në fakt ...

Më tepër »

JUGOHROMI, TETOVA DHE “VDEKJA E NOSITIT”

Sulejman Mehazi Vdekja është gjëja më e tmershme, nëse kështu kemi dëshirë ta pagëzojmë. Të përcaktohesh për vdekjen është niveli më i lartë shpirtëror që ...

Më tepër »

U bëfsh horë (u koritsh) ditën e pazarit..!

Shkruan: Kushtrim Gashi E drejta për të protestuar është e drejte demokratike dhe kushtetuese. Neni 43 i Kushtetutës së republikës se Kosovës garanton të drejtën ...

Më tepër »

Kosova, shtet në inkubator !

Shkruan: Florim Zeqa Përgjatë këtyre viteve të paspavarësisë, janë bërë shumë analiza, komente, opinione dhe vlerësime të shumta për shkaqet e mosfunksionimit të shtetit të ...

Më tepër »

Fjalori i Milaim Zekës, të lë pa tekst!

Shkruan Laura Kryeziu Sa here qe ne bisedat tona me te tjeret degjojme shprehje te ndyta ne fjalorin e tyre,menjehere japim konkludim se ai njeri ...

Më tepër »

Nikolla Gruevski në prag të largimit !

Shkruan: Qenan Aliu Nuk ka më asnjë dyshim se Nikolla Gruevski përfaqësoi si kryetarë qeverie mazhorancën më të kriminalizuar në Ballkan,pas pavarësimit të Maqedonisë. Një ...

Më tepër »

Struga, mafija dhe viti i zi 2015

Shpëtim Pollozhani Në të gjithë botën shtetet e kanë mafjen e vetë. Në Maqedoni mafja e ka shtetin e vetë.Si shpesh herë edhe kësaj radhe, ...

Më tepër »

Imponimi i kulturës politike diktatoriale, është mallkimi më i madh që i bëhët një populli

Nga Skënder MULLIQI Gjatë këtyre viteve  në shkrimet publicistike , në analizat politike, debatet televizive janë lakuar shumë  termat , korrupcion, krim i organizuar, hajni, ...

Më tepër »

Vendimi i lëshimit të nxënësve nga shkollat ,në Komunën e Tetovës i  gabuar dhe pa bazë !

Shkruan: Mr.sc.Mehdi Memeti   Nuk kemi lider dhe politikanë që flasin për një të ardhme të mirë Nuk kemi lider dhe politikanë largpamës Nuk kemi ...

Më tepër »

Pastërtia e ajrit

Bekir Halimi Të gjithë një kohë të gjatë jetojmë në ankthe me këtë ndotje marramendëse të ajrit në Tetovë dhe Shkup dhe tua them të ...

Më tepër »

TEUTA ARIFI, duhet të delë në protesta !

Shkruan: Qenan Aliu Të dashur miq , Kryetarja e Tetovës zonj. Tetuta Arifi duhet të delë në protesta. Ajo ka ndërmarë masat që i ka ...

Më tepër »