Opinione

Pazaret e turpshme në kurriz të shqiptarëve!

Nga: Riat Abduramani Nuk kanë lënë asgjë pa keqpërdorur liderët e partive politike shqiptare, të cilët edhe janë fajtorët kryesorë për gjendjen e mjerueshme të ...

Read More »

Ja plani për zhdukjen e Turqisë deri më 2025

Shkruan: Savash VELIU Evropa, Israeli dhe SHBA në masë të madhe kanë frikë nga Turqia e cila po përparon rrugës për t’u bërë një superfuqi ...

Read More »

Kur politika dhe mafia janë një në Maqedoni

Azem PARLLAKU Ndërkohë që, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian i kanë bërë thirrje VMRO-DPMNE-së, t’i ndalë veprimet penguese që e zgjatin krizën politike ...

Read More »

Etika e Kënaqësise

Nga Blerta Haxhiaj Aristoteli thotë: “Femra, si femër është pasive, ndërsa mashkulli si mashkull është aktiv” ku roli i dy aktorëve është se njëri performon ...

Read More »

Plan i hartuar nga Israeli, SHBA dhe BE-ja per zhbërjen e Turqisë deri me vitin 2025!

Shkruan: Savash VELIU Evropa, Israeli dhe SHBA në masë të madhe kanë frikë nga Turqia e cila po përparon rrugës për t’u bërë një superfuqi ...

Read More »

Me zgjedhje të myftiut duhet nënkuptuar afrim me besimtarët dhe jo anasjelltas!

Shkruan: Ridvan Kurtishi, Gjermani Ndonëse fizikisht jam larg vendlindjes dhe Shkupit tim, asnjëherë nuk më mungon kujdesi, gëzimi por edhe shqetësimi për gjithçka që ndodh dhe ...

Read More »

Maqedonia para kolapsit socio-politik dhe para luftës!

Shkruan: Selim Iljazi Ngërçi politik që mbizotëron në Maqedoni nuk është shkak i së tashmes por i së kaluarës! Ndoshta duhet të khehemi disa shekuj ...

Read More »

Kujtesë historike dhunë ndërmjet etnive, rasti i Maqedonisë!?

Nijazi Halili Politikë diskriminuese nga ana e qeverisë qendrore. Kjo lidhet me rastet kur pushteti qëndror favorizon disa grupe etnike (apo një grup etnik) brenda ...

Read More »

Takimi Zaev – Gruevski dhe prapaskenat

Valon Bela Lajmi për takimin e tyre të fshehtë pushtoi opinion nga mediat. Opinioni u pushtua edhe nga gënjeshtrat e partive të tyre duke tentuar ...

Read More »

Mehmeti: Secili popull vendos për fatin e vet, jo okupatorët dhe pushtuesit e trojeve të tij etnike

Deklaratat e ditëve të fundit të Beogradit dhe Shkupit zyrtar kundër idesë për bashkimin e shqiptarëve nuk janë me porosi demokratike, paqesore, humane dhe civilizuese. ...

Read More »

Luftërat e popullit shqipëtar çdo herë kanë pas karakter kombëtar dhe çlirimtar

Shkruan: Erald Selca Gjatë gjithë historisë sonë kombëtare populli heroik shqiptar ka zhvilluar luftëra me karakter kombëtar dhe çlirimtar kundër çdo pushtuesi të egër dhe ...

Read More »

Edi, do besh zgjedhje apo vetezgjedhje? Kjo eshte ceshtja

Nga Arian Galdini Ta zeme se PD dhe ne Opozita jemi te ligjte e botes. Ta zeme se ne jemi me katundaret qe ka ky ...

Read More »

Loja e pisët e bashkimit dhe krijimit të Jugosllavisë së Re!

Shkruan: Enver Bytyqi Oponioni publik është ballafaquar këto ditë me dy teza-projekte sa i përket rajonit, Kosovës dhe Shqipërisë. Njëra u lansua në Beograd nga ...

Read More »

Kur, politika dhe mafia janë një

Shkruan: Azem Parllaku Ndërkohë që, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Europian i kanë bërë thirrje VMRO-DPMNE-së, t’i ndalë veprimet penguese që e zgjatin ...

Read More »