Bota

Mbi 3,300 të vdekur nga tërmeti në Nepal

nepal

Së paku 3,300 njerëz kanë vdekur nga tërmeti masiv që ka goditur Nepalin të shtunën, kanë bërë të ditur zyrtarët. Kreu i agjencisë për menaxhimin e emergjencave në Nepal, Rameshwor Dangal, ka thënë se rreth 6,500 të tjerë janë plagosur. Raportohet se dhjetëra njerëz po ashtu kanë vdekur në Kinë ...

Më shumë »

Momenti tronditës kur orteku i dëborës godet alpinistët në Everest (Video)

orteku

Një video amatore e publikuar së fundi tregon momentin tronditës kur mijëra tonelata dëborë godasin zonën në bjeshkët e Everestit ku po qëndronin disa alpinistë, pas tërmetit të fuqishëm i cili ndodhi në Nepal. Pamjet tronditëse tregojnë momentin kur orteku i borës shfaqet te kampi me çadra i alpinistëve në ...

Më shumë »

Australia do të lëshojë 5 milionë viza gjatë vitit 2015

australia

Australia do të lëshojë për herë të parë më shumë se pesë milionë viza këtë vit. Ky nunër kaq i lartë përfaqëson vëllimin dhe madhësinë e sfidave politike të papara që nga Lufta e Dytë Botërore, raporton “Sydney Morning Herald”. Numri në rritje i studentëve, turistëve dhe punëtorëve me vizat ...

Më shumë »

Zbulimi tronditës! Diana kishte edhe një vajzë? (Foto)

diana

Shumë shpejt, Familja Mbretërore në Angli do shtohet më një fëmijë tjetër. Ky do jetë fëmija e dytë e Princit William me Dukeshën Kate. Por një lajm që po qarkullon me shpejtësi në SHBA, Spanjë dhe vende të tjera të Europës flet për një fëmijë sekret të Princeshës së ndjerë ...

Më shumë »

Hakerat rusë akses në email-et e presidentit Obama

Obama

Email-t drejtuar presidentit të SHBA-së, Barack Obama dhe dërguar nga ai janë lexuar vitin e kaluar nga hakerat rusë që kanë hyrë në sistemin informatik të paklasifikuar sekret nga Shtëpia e Bardhë, konfirmoi sot e përditshmja ”New York Times”. Në fillim të muajit prill, zyrtarët amerikanë kishin pranuar se kishte ...

Më shumë »

Shkon numri në 1500 viktima, paralajmërohen tërmete tjera në Nepal (FOTO/VIDEO+18)

nepal

  Mbi 1500 të vdekur nga një tërmet 7,9 i shkallës Rihter që goditi Nepal, dhe të paktën 1700 të tjerë janë të plagosur. Shumica e viktimave janë nga qyteti Katmandu dhe rrethinë, thonë mediat lokale, transmeton TetovaSot. Ndërsa 34 vetë vdiqën në Indinë veriore dhe në Bangladesh. Tronditjet dhe ...

Më shumë »

Erdogani ‘sulmon” Francën, Gjermaninë, Rusinë dhe Austrinë

erdogan

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan sot sulmoi liderët e katër vendeve të e karaktiruzan zyrtarisht si gjenocid, krimin masiv e Perendorisë otomane kundër armenëve gjatë Luftës së Parë Botërore. Erdogan sot ka akuzaur Francë, Gjermaninë, Rusinë dhe Austrinë  që mbështesin “pretendimet, të ndërtuara mbi bazën e gënjeshtrave armene.” Presidenti turk nuk ...

Më shumë »

Lideri i ISIS-it, Al-Baghdadi ka vdekur, tani ‘kalifati’ i ri është Abu Alaa al-Afri

Abu-Alaa-al-Afri

Kalifi i shtetit islam, Abu Bakr el-Baghdadi i është nënshtruar lëndimeve që i pësoi para disa ditëve gjatë kohës së sulmeve ajore të udhëhequra nga SHBA-ja. Pasasardhësi i kalifit el -Baghdadi, sipas agjencisë irakiane Waradana, është Abu Alaa al-Afri. “Komandantët e Shtetit Islamik kanë konfirmuar vdekjen e Ebu Bekr el-Bagdadi, ...

Më shumë »

Shkon në 1100 numri i të vdekurve në Nepal (VIDEO)

12

Nepali është tronditur nga lëkundje të fuqishme tërmeti, që rrafshuan mijëra ndërtesa, duke zënë nën vete mijëra banorë. Ekipet e emergjencave kanë nxjerrë nga rrënojat mbi 1100 trupa të pajetë, një bilanc që thellohet me ritme të frikshme nga ora në orë. Autoritetet janë në luftë me kohën për gjetjen e ...

Më shumë »

Angelina Jolie kritika ndaj OKB-së për gjendjen në Siri

1

Aktorja amerikane dhe ambasadorja e Posaçme e Komisionerit të Lartë të Refugjatëve pranë OKB-së, Angelina Jolie, duke bërë thirrje ndaj anëtarëve të Këshillit të Sigurisë së OKB-së me qëllim që të përfundojë krizën në Siri, ka deklaruar se “Refugjatët e Sirisë nuk kanë mundësi të të vijnë e të tregojnë ...

Më shumë »