Ambasadori britanik Çarls Garet sot ka përshëndetur marrëveshjen e arritur mes kryeministrave Zoran Zaev dhe Aleksis Cipras për kontestin e emrit, transmeton Medial.mk.

“Ajo nuk është mirë vetëm për Maqedoninë, por edhe për rajonin”, ka thënë Garet pas nënshkrimit të memorandumit për bashkëpunim me Qeverinë e Maqedonisë.

Ai ka shfaqur shpresë se Maqedonia do të merr datë për fillim të negociatave në takimin e Këshillit të BE-së, ndërsa më vonë edhe ftesë për anëtarësim në NATO.

Loading...