Regjistrimet e sapo-deklasifikuara amerikane  tregojnë momentin kur pilotët e Marinës hasën një objekt misterioz fluturues. “UFO” u zbulua duke lëvizur me shpejtësi të lartë nëpër oqean në bregun lindor të SHBA.

Kur ballafaqohet me objektin e panjohur, piloti i zhurmshëm dëgjohet duke bërtitur: “Çfarë është ajo gjë? Oh, Zoti im”.

“Wow, çfarë është ajo?” thotë piloti tjetër. “Shikoni atë fluturues!”

Pamjet u liruan të premten nga Akademia e Arteve dhe Shkencës (TTSA), një organizatë kërkimore shkencore private. Udhëhequr nga Dr. Hal Puthoff, një këshilltar i Departamentit të Mbrojtjes të NASA-s dhe Xhejms Semivan, një ish-anëtar i shërbimit të CIA-s.

Video zbulon një takim të mëparshëm të padeklaruar të marinës që ndodhi në bregun lindor më 2015, sipas TTSA. Data, vendndodhja dhe informacione të tjera u hoqën nga Departamenti i Mbrojtjes përpara lëshimit.

Objekti fluturues ishte kapur nga një aparat me infra të kuqe në bordin e një avioni F / A-18 Super Hornet që udhëtonte në 7620 metra lartësi. Objekti i dukshëm nuk ka krahë dhe asnjë bisht, i cili sipas TSSA, përjashton mundësinë që ishte një raketë lundrimi.

Në dhjetor 2017, komandanti David Fravor, i cili ishte një pilot detar për 18 vjet, i tha The Washington Post se ai pa një UFO ndërsa ishte në një mision trajnimi rutinë jashtë brigjeve të Paqësorit në nëntor 2004.

Loading...