Nga Erald Selca

Përpjekjet shekullore të shqiptarëve për çlirim dhe bashkim kombëtar nuk u ndalen kurrë veçmas nga kategoria e njerezeve me atdhetare qê patem ne ilegalet dhe ish të burhosurit politik . Me dashurinë ndaj Shqipërisë dhe udhëheqeseve të lavdishem të kombit Enver Hoxhes dhe Adem Demaçit breza te terë atdhetaresh u frymezuan dhe u angazhuan për të luftuar armiqet jugosllavë dhe grekomedhenjë Pa Shqipërinë diellin tonë Enver Kryekomandantin njëren nga figurat me te medha te botes nuk do ndodhnin termete politike revolucionare ushtarake në ish Jugosllavi ku Rexhep Mala dhe Nuhi Berisha keta dy gueril intelektual kolos atentator themelues të partisë së luftes ja tronditen themelet ish jugosllavisë kryekriminale dhe spiunave shqiptar . 11 Janar 1984 Dy burra dy kreshnik malesh me ore te tera luftuan me makinerinë vrastare serbomadhe ata ranë për të mos vdekur kurrë duke nderuar armët e Shqipërisë dhe ja bën me dije pushtuesit se me pushkë do i qerojmë hesapet që kulmoj më vonë projekti ynë shekullor i LPK -së UÇK-ja jonë me simotrat e saja . Rexhepi dhe Nuhiu ja futen zjarrin një Jugosllavie , ata u hakemorren për shtupjen tonë Titisto Rankoviçiane ata u hakemorren per debimet ne Turqi asimilimet vrasjet burgje per Fazli Grejcevcin per Vellezrit Gervallaj per Kadri Zeken per gjakun studentor . Në atë Janar 84 të dimër i madh guerilet tanë lanë edhe dhjetra polic serb të vrarë e plagosur baroti i tyre degjohej deri te Dedinja Kryekriminelit Josip Broz Tito . Luftuan deri në fishekun e fundit , Rexhep Mala dhe Nuhiu me rënien e tyre rriten dhe me shumë mobilizimin dhe shoket e tyre Agim Sylejmani dhe Ismet Sylejmani nje armate sktivistesh mes burgjeve ilegalitetit luftes vazhuam edhe ne të rinjët misionin e tyre patriotik liridashes nga thundrra mizoria serbe Në vitet e luftes se madhe Zahiri , Xhevat Qerimi , Luan Haradinaj , Ali Ahmeti , Adem Jashari Daut Haradinaj Tahir Sinani , Bardhyl Osmani , Fehmi e Xhevë Lladrovci Ramush Haradinaj etj luftuan me UÇK në dhe simotrat e saja me idealin e Rexhepit dhe Nuhiut Afrimit e Fahriut e mijera patrioteve te tjerë . Me kopalla pacifiste dhe temena nuk do çlirohej vendi kurrë , ndihem keq dhe i merzitur kur sot na goditen vlerat arrestohen çlirimtaret si Ramushi Samiu etj burgjet me çlitimtar e kriminelet serb e spiunat e torturuedit e ilegaleve në liri dhe të padenuar !!! Kjo paturpesi vazhdon ende nuk kemi respektin e duhur për gjigantet kombëtar dhe kjo nuk na bën nder ne as institucioneve lokale e qëndrore . Lavdi dëshmoreve të kombit shqiptar , rroftë Republika e Shqipërisë

Loading...